Kilka pomyslów dla Poznania
https://millionyou.pl/otwartypoznan/pif-paf
Kilka pomyslów na zmiany w Poznaniu:
1)
Promowanie ekologicznych dojazdów - coroczny konkurs „Zielona firma”. Komisja przyznawalaby zielone listki dla firm w Poznaniu
Brane bylyby pod uwage np.: liczba pracowników dojezdzajacych komunikacja miejska, chodzacych piechota, rowerem, podwozenie oraz zadbana, zielona okolica tuz przy biurze, firmie, doplaty do komunikacji miejskiej, doplaty za jazde rowerem itd.
2)
Jakies ciekawostki z zycia, historii, statystyk miasta w komunikacji miejskiej. Informacje o wydarzeniach kulturalnych (oczywiscie sporadycznie, bo najwazniejsze sa informacje o przystankach). Jak nazywali sie przedwojenni prezydenci, ile lat miala najstarsza poznanianka, na którym miejscu jest poznanskie liceum w rankingu edukacyjnym, która szkola ma najlepsza druzyne w sporcie takim a takim, ile miasto wydaje na odsniezanie, ile jest autobusów, ilu w poznaniu mieszka francuzów, ze w najblizsza niedziele bedzie darmowe zwiedzanie CK Zamku itd.
3)
Wysylanie wraz z mandatami za zle parkowanie cennika komunikacji zbiorowej oraz kuponu na 10% znizki na zakup miesiecznej karty PEKA (jednorazowym kuponem bylby np. Nr PESEL badz nr tablicy rejestracyjnej). Program pilotazowy przez 3 miesiace. Ewaluacja - ile osób wykorzystalo kupony?
4)
Porzadkujemy chechy (krzaki, zarosla) - mieszkancy wskazuja tereny, które nalezy uporzadkowac, jesli bylby to teren miejski/spólki miejskiej teren porzadkuje miasto. Sadzi tam drzewa, krzewy, moze wytycza chodniki. Jesli bylby to teren prywatny, to spólka miejska próbuje skontaktowac sie z wlascicielem i zachecic do uprzatniecia terenu (np. 10-20% dofinansowania, pomoc w znalezieniu firmy - moze miejska spólka?)
5)
Festiwal przedwojenny poznan - jak wygladal poznan przed II wojna; o zydach poznanskich, o niemcach w poznaniu, jaki byl wklad niemców i zydów oraz polaków w tkanke miejska, jak wygladalo wspólzycie tych narodowosci, jakie byly konflikty; jaka byla kuchnia, stroje, które ulicy byly zamieszkane przez kogo, jakie byly rozrywki, jakie byly podatki, tramwaje, slowem - jak wygladalo zycie trzech narodów w poznaniu przed wojna.
6)
Promowanie imigracji z innych krajów: obcokrajowiec otrzymalby opiekuna w postaci wolontariusza (który otrzymywalby niewielka odplatnosc + jakies bony/kupony na wyjscia do kina, restauracji czy muzeum z obcokrajowcem), który pomóglby w aklimatyzacji (np. zalatwieniu meldunku, PEKI, pokazal troche Poznania, opowiedzial o historii, gdzie warto robic zakupy etc.). Taka opieka trwalaby od 1 do 3 miesiecy dla 1 obcokrajowca z mozliwoscia przedluzenia jej o kolejny okres.
Wolontariusze byliby przeszkoleni. Na koniec kazdej „opieki” - ewaluacja.
7)
Sciany z bluszczu wzdluz PST na dole ul. Roosevelta. Sciana bluszczu na froncie MTP od ul. Roosevelta.
8)
Testowe zwezenie wschodniej czesci ul. Roosevelta do jednego pasa (szerokiego, aby w razie czego samochody mogly zrobic miejsce dla sluzb ratunkowych) - przez 3 miesiace. Sprawdzenie, jak to wplynie na ruch samochodowy (przepustowosc) i caly uklad komunikacyjny. Do tego bezwarunkowe utworzenie przejscia dla pieszych w pólnocnej czesci przystanku MT (przejscie laczyloby MT górny z dolnym MT PST) - piesi przechodza/przebiegaja teraz i tak tamtedy, co powoduje nierzadko niebezpieczne sytuacje. Jesli testowe zwezenie jezdni wykaze, ze mozliwe jest trwale zwezenie, nastapi przebudowa przystanku(poszerzenie - wieksze bezpieczenstwo).
9)
Nowy przystanek tramwajowy (wiedenski) na trasie MT-Ogrody, na wysokosci ul. Kochanowskiego. Obecnie odleglosc miedzy MT a Rynkiem Jezyckim jest zbyt duzy.
10)
Nowe przejscie dla pieszych na zachodniej czesci ul. Roosevelta na wysokosci ul. Slowackiego.
11)
Kwietne laki + miejskie ule
Pszczelarstwo miejskie (np. na urzedach miejskich, CK Zamku, potem wspólpraca ze spóldzielniami i wspólnotami). Przy tej okazji mozna by zorganizowac kilka lekcji plenerowych dla uczniów.
Kwietne laki na petlach tramwajowych i w innych miejscach.
12)
Jeden wspólny telefon + aplikacja do zglaszania: zepsutej sygnalizacji swietlnej, nieprawidlowego oznakowania drogi, zniszczonego znaku drogowego, zniszczonego kubla na smieci, zniszczonych slupków czy stojaków rowerowych, wyrwie w chodniku, potrzeby postawienie stojaka rowerowego czy kubla na smieci i wielu innych rzeczy. Dana osoba przekazywalaby wniosek o naprawe/zmiane/cokolwiek do odpowiedniej jednostki miejskiej lub innej.
13)
Stworzenie Panelu Obywatelskiego na wzór tego z Gdanska.
14)
Propagowanie wolontariatu
Stworzenie programu, który propagowalby wolontariat na wzór tego na zachodzie (czyli ODPLATNY). Np. pilotazowy program z budzetem dla np. 30 wolontariuszy na dany rok. Jesli sie sprawdzi, program zwiekszyc w kolejnych latach.
Centrum Wolontariatu
- Obcokrajowcy - pomoc w aklimatyzacji, poznawaniu miasta
- Osoby starsze - pomoc w zalatwianiu codziennych sprawunków
- Domy dziecka - np. pomoc we wchodzeniu w doroslosc osobom z domów dziecka
- Osoby, które opuszczaja domy dziecka i wchodza w doroslosc
- Osoby niepelnosprawne
- Wiezniowie
- Zwierzeta (zoo, schroniska)